Rolnictwo i ochrona środowiska

Współczesne rolnictwo, nie tylko to wielkoobszarowe, jest wspierane nowoczesnymi technologiami, w tym teledetekcją lotniczą i satelitarną. Dzięki umiejętnej fotointerpretacji m.in. zobrazowań wielospektralnych można wpłynąć na zwiększenie produkcji roślinnej oraz skuteczne rozplanowanie nawożenia. Ocena strat w plonach spowodowana warunkami pogodowymi (przymrozki, podtopienia) lub wizytą dzikiej zwierzyny oraz szkodników wykonana w oparciu o dane teledetekcyjne jest stosunkowo tania i pozwala szybko podjąć działania naprawcze oraz oszacować np. kwotę do wypłacenia z odszkodowania.

Podstawową zależnością, która pozwala na szerokie wykorzystanie teledetekcji w rolnictwie jest to, że zawarty w liściach roślin chlorofil jest bardzo dobrze obrazowany w zakresie bliskiej podczerwieni. Pozwala to nie tylko odróżnić obszary pokryte roślinnością od innych typów użytkowania, ale też badać kondycję samych upraw. Przykładowo, gdy rośliny zostaną zaatakowane przez chorobę, w liściach spada wartość chlorofilu i można w bardzo wczesnym stadium choroby zidentyfikować porażone obszary (chore rośliny będą odróżniały się na zdjęciu od zdrowych).

Poniżej przedstawiamy wybrane zastosowania wraz z proponowanymi przez nas do tego celu materiałami.


Dla celów ochrony środowiska naturalnego zastosowanie danych teledetekcyjnych jest bardzo szerokie. Poniżej przedstawiamy kilka z nich oraz proponowane przez nas produkty. W zależności od przeznaczenia i dalszego wykorzystania danych wspólnie z Klientem dobieramy właściwe parametry.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację Polityki prywatności.
   ROZUMIEM